Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda bez Koukalové. Víc, než standardní absence a my jsme přišli o příběh

11. 01. 2018 15:10:21
Je to jasné. Gabrielu Koukalovou na ZOH 2018 neuvidíme, a to kvůli problémům s lýtky. Přišli jsme o medailovou naději a zároveň o silný olympijský příběh. Koukalová nevzdává příští Hry, Pchjongčchang ale zůstane hořkou pilulkou.

Pozor! Koukalová by to v žádném případě neměla jednoduché ani pokud by byla zdravotně v pořádku. Do Pchjongčchang by cestovala s očekáváním celého národa. Biatlonu ohromně vzrostla popularita a ať chceme nebo ne, Koukalová je jeho hlavní tváří. Už v Soči se biatlonisté postarali o pět z osmi (i když později o šest z devíti) medailí České republiky, ale ruku na srdce, bylo to spíš příjemné překvapení, které odšpuntovalo biatlonový fenomén, jemuž se plná a zasloužená pozornost věnovala až později.

Otevření Pandořiny skříňky aneb o Rusech raději nemluvit...

Máme tu ale věc, která se netýká zcela sportovní roviny. Koukalová se ostře vymezila vůči účasti ruských biatlonistů na Světovém poháru a téma ruského dopingu pro ni bylo stále živé.

Nebála se, ozvala se, tak jako Martin Fourcade. Protiruský přístup ve stylu Jiřího Kodeta jedni ocenili, druzí ji kvůli tomu zatratili. Tak jako v případě Leopolda Königa, když si dovolil kriticky mluvit o poměrech v naší zemi. Inu sportovci jsou sportovci a raději budeme mít gumové mozky, které nedají dohromady větu.

Namátkou z diskuzí: "Dobře jí tak tý kavárenský ****ě....teď honem do politiky k Top 09.Karma je zdarma!", "Jasná karma a dobře jí tak", "Karma za kecy proti Zemanovi. Dobře jí tak.". Vítejte v roce 2018. Vím, že neotvírám nic nového a je to jen další z důkazů totálního rozkolu ve společnosti, ale jestli mi něco vadí, tak je to dělat z Rusů mučedníky. Podobní diskutéři by si zasloužili direkt holí zmíněného Jiřího Kodeta.

Ruský doping byl prokázán v několika sportovních odvětvích. Mimo veliký zájem médií se přerozdělují medaile na úkor sportovců, startujících pod ruskou vlajkou. To je opravdu špatné. A teď se zkuste vcítit do kůže Koukalové a mnohým dalším, kdybyste závodili ve sportu, kde jde o trofeje, peníze, sponzory, zaopatření se a prokazatelně s vámi na startu byli tací, kteří by zakázané látky snad i potili, nevadilo by vám to?

Spousta lidí vynaložila velké úsilí k očistě sportu, bohužel se pořád najdou tací, kteří budou k dopingu sahat. Je ale při nejmenším zvláštní, že na jedné straně jsme schopni tvrdě vybučet sprintera Gatlina a před Rusy zavírat oči, "protože je na ně svět zlý". NE! Takový přístup je případ pro doktora Chocholouška, který by ovšem musel v roce 2018 být v pohotovosti 24/7.

Teď již nereálný scénář...

Zpět ke Koukalové. I přesto, že během své kariéry působila značně roztržitým dojmem, věřím, že by se na olympijské závody dokázala velice dobře koncentrovat. Vedle manžela Petra Koukala se značně uklidnila. Věštit olympijské výsledky je extrémně těžké. Obzvlášť v biatlonu.

Přesto si myslím, že by první dáma českého biatlonu získala alespoň jednu zlatou medaili, uspokojila by český národ, dodala si sebevědomí a možná by získala opět nový pohled na kariéru a životní hodnoty. V první řadě by ale z výše zmíněných diskutérů udělala při nejmenším pitomce, za což bychom jí byli všichni vděční.

Naplnil by se tak příběh bojovnice, která se nebála otevřít sportovní kontroverzi a možná až idealisticky šla proti "zlu".

Pondělní prohlášení, a co bude dál?

Biatlonový svaz vydá v pondělí oficiální prohlášení, dá se předpokládat také, že se k celé situaci vyjádří Koukalová. Ať už na facebooku nebo na nějaké tiskové konferenci. Sama argumentovala tím, že ještě není tak stará, že by se nemohla zúčastnit příští olympiády. Pravda, berme ale takový scénář, že se u Koukalů uvažuje o přírůstku do rodiny, což samozřejmě nese určitý dopad.

Uvidíme, jakou cestu rodačka z Jablonce zvolí. Nicméně si myslím, že Pchjongčchang byl pro českou biatlonistkou neopakovatelnou příležitostí k zisku olympijského zlata. Mám-li něco zdůraznit, tak je to bohužel slovíčko "neopakovatelnou".

Autor: Tomáš Majer | čtvrtek 11.1.2018 15:10 | karma článku: 18.12 | přečteno: 1122x


Další články blogera

Tomáš Majer

Arrivederci Andrea! Italský experiment Spartě nevyšel, tak tedy zase od začátku...

Přicházel s velkou pompou, ne tak s velkým věhlasem. Andreu Stramaccioniho nepředcházela pověst příliš úspěšného kouče. Zapadal ovšem do cesty, kterou se Daniel Křetínský a spol. rozhodli vydat. Angažmá ovšem skončilo neúspěchem.

7.3.2018 v 17:19 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 320 | Diskuse

Tomáš Majer

Hokejová nominace vypadá na papíře velmi dobře. Prověřená jména, fungující vazby.

Trenér Josef Jandač zveřejnil seznam 25 jmen, které si s sebou vezme na olympijský hokejový turnaj. Jde především o prověřená jména, zkušenost a spolehlivost. Zajímavý mix má šanci na úspěch, už jen díky fungujícím vazbám.

15.1.2018 v 17:08 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 331 | Diskuse

Tomáš Majer

Federer vs. Nadal. vs. zbytek světa - proč tenisovým mohykánům bude patřit i sezóna 2018

Začíná tenisová sezóna. Na vrcholu žebříčku ATP jsou známá jména Rafael Nadal a Roger Federer. Proč tenisová sezóna 2018 bude primárně o jejich souboji? A proč si myslím, že Federer se vrátí na pozici číslo jedna.

11.1.2018 v 12:34 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 214 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Vlastimil Nesrsta

Fotbal, sex a video

Byl to hezký měsíc s fotbalem. Mistrovství světa v Rusku přineslo spoustu krásných zápasů, nádherných gólů, sportovních příběhů a radost miliónům fanoušků na celém světě.

16.7.2018 v 11:15 | Karma článku: 23.84 | Přečteno: 471 | Diskuse

Jana Veselá

Jak využít sjezdovku v létě ?

Sjezdovka a vlek se dá v létě využít například na velkolepé závody... závody světové série ve fourcrossu s názvem JBC 4X Revelations..

16.7.2018 v 9:32 | Karma článku: 5.99 | Přečteno: 156 | Diskuse

Jiří Žamboch

Video na MS ve fotbale - zásadní pokrok ke spravedlnosti s jasnými rezervami.

Vyšší spravedlnost s nemalým zdržováním, nejednotná pravidla používání, konec informační převahy diváků na stadionu nad rozhodčím, proč technika nehlásí i další zásadní situace- třeba ofsajd, když to umí ?

13.7.2018 v 11:58 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 537 | Diskuse

Karol Wild

Když je to mistrovství

Mistrovství světa ve fotbale mě přivedlo ke vzpomínkám na mládí. Dovolte, abych se o ně podělil i když jsem fotbal hrál jen jako kluk na škvárovém hřišti.

9.7.2018 v 23:45 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 201 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Královna sesazena, ať žije královna!

Máme na tu olympiádu tragické vzpomínky. Slyšíme-li slovní spojení LOH Mnichov 1972, patrně každému se vybaví krvavý teroristický útok palestinských Arabů proti izraelskému olympijskému týmu. Bilance byla děsivá.

7.7.2018 v 10:30 | Karma článku: 16.17 | Přečteno: 406 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 562

Student se střídmým pohledem na svět, mám rád ironii a pestrost. Fanda sportu a politiky, kterému ke sdělování postojů přestal stačit Facebook a Twitter neumí efektivně využít.

Najdete na iDNES.cz